Як обрати вишиванку до свята: поради від Текстиль-Контакт
Українська вишиванка – це не просто одяг, а символ культури та національної ідентичності нашого народу. Вона має довгу історію, пов'язану з народними звичаями та обрядами, а також багату символіку: колір, форма, крій, матеріал, орнамент мають значення й разом створюють енергетичний заряд речі.
Сьогодні, коли в Україні продовжується кривава війна за життя та незалежність, вишиванка є ознакою свідомості, найважливішим предметом гардеробу та символом нескореності. Одягаючи вишиту сорочку ми відчуваємо потужний захист предків, що повсякчас так само як і ми, боролися за свободу та право на існування. В 2007 році в Україні було засновано День вишиванки, що швидко поширився і на інші країни, зокрема серед них: Канада, США, країни Балтії, Польща та інші. Щорічно, у третій четвер травня, всі бажаючі долучаються до акції: обирають для себе лук, що складається з предмету гардеробу, оздобленого національними орнаментами. Це може бути як традиційна сорочка, так і стилізована сукня, блузка, футболка чи сарафан.
Вишиванка – одяг вільних людей
Перші згадки про вишиванку в Україні датуються VIII століттям, коли українці використовували її як захист від злих сил. Протягом століть вона зберегла своє значення і стала не тільки одягом, а й символом національної гордості. Українська вишиванка має багату символіку, яка передає певний зміст та ідею. Так, наприклад, геометричні орнаменти на вишиванці символізують родючість та багатство української землі, а рослинні мотиви – природу та її красу.
Українська вишиванка стала популярною у всьому світі, завдяки своїй красі та унікальності. Вона вважається одним із найцінніших національних скарбів України та символом її культури. Багато дизайнерів та модельєрів використовують мотиви української вишивки у своїх колекціях, що підтверджує її актуальність та важливість у сучасному світі. Окрім того, українська вишиванка має інтернаціональний статус, оскільки її носять не тільки українці, а й мешканці інших країн. Вона стала символом боротьби за свободу та незалежність, а також об'єднала людей різних націй та культур.
Українці вірили, що вишиванка є оберегом від усього лихого, що може статися в людському житті і намагалися закодувати в орнаменті щастя, долю, життя та волю.
Що символізують орнаменти на вишиванці? Більш детально від Текстиль-Контакт
Українська вишивка налічує тисячі візерунків та орнаментів, що були поширені на території сучасної держави. Кожен регіон мав свої особливості, використовувалися різні техніки, кольори та матеріали. Найбільш популярними орнаментами, що збереглися і до сьогодні, є:
- Квадратик. Найпоширеніший візерунок, що зустрічається на українських полотнах. Квадратики могли мати різний розмір та колір та завжди ця геометрична фігура на сорочках символізувала мир та достаток, сімейне благополуччя та тепло в родині.
- Восьмикутна зірка. Цей символ традиційний для вишивки на жіночих сорочках. Велика чи маленька восьмикутна зірка, що оздоблена по колу тонкою вишитою «гірляндою», неодмінно приковує погляди та навіть зачаровує. Вона має потужне значення, адже символізує материнство, силу рідною крові, материнської любові до своїх дітей. Для незаміжніх дівчат такий візерунок був побажанням плодючості та продовження роду.
- Коло. Часто на вишиванках та рушниках можна було зустріти і вишиті кола. Традиційно цей орнамент символізував сонце, важливість зірки в людському житті. На думку предків, коло притягувало божественну енергію, було оберегом від злих духів, знаменувало безперервність буття та вічність.
- Калина. Цьому дереву українці здавна надавали особливого значення. Невелика рослина з білим квітом, а опісля – червоними цілющими ягодами, символізувала рід та була оберегом української родини. Майже у кожному дворі можна було зустріти деревце, також його оспівували поети та письменники у віршах і прозі. Вишиванки з гронами червоних ягід повсякчас обирали для дівчат, що мали намір вийти заміж та створити міцну родину.
- Виноград. Теж був символом багатства, здоров'я та миру в родині були і грона винограду. Малюнок був особливо поширеним в центрі та на півдні Україні, сьогодні - це Київська, Черкаська, Кіровоградська, Миколаївська та Одеська області. Грона синього винограду вишивали на рукавах сорочок, на скатертинах та рушниках, якими прикрашали ікони. Зображення виноградної гілки нагадує родовідне дерево із здоровими і численними членами роду.
- Квіти маку. Ці червоні квіти завжди мали сакральне значення для українців. Рослину висаджували на подвір`ї та насолоджувалися красою. Засушені та вже стиглі маки освячували в церкві та розсипали на підлозі в будинку, (щоб захистити сім'ю та господарство від лиха та «злого ока»). Яскраво-червоний колір пелюсток маку, що тоді, що зараз є символом пролитої крові наших героїв, воїнів, що полягли в бою за свободу та незалежність.
Тож сьогодні кожен українець має змогу поринути в історію та обрати для себе відповідні орнаменти на вишиванку, яку з гідністю носитиме як у свята, так і в повсякденному житті. Інтернет-магазин Текстиль-Контакт, напередодні свята, підготував підбірку тканин, що як найкраще підійдуть для виготовлення традиційного одягу та предметів побуту.
Тканини, які можна обрати для виготовлення одягу:
- Льон. Натуральна та на 100% екологічно чиста тканина стане чудовою основою для виготовлення традиційних сорочок та суконь з вишивками. Тканина має важливі властивості, серед яких: гігроскопічність, гіпоалергенність, зносостійкість та міцність. Лляна тканина добре пропускає повітря та дозволяє насолоджуватися комфортом, навіть у спеку. Універсальна у використанні, можна виготовити сорочки, сукні та сарафани різних фасонів. Поверхня полотна підходить як для машинної, так і ручної вишивки. Зазвичай, використовують нитки муліне чорного та червоного кольорів;
- Трикотаж. Трикотажні тканини часто обирають для пошиття футболок на які також будуть наносити традиційні для України орнаменти. Ми пропонуємо для Вашого виробу розглянути два види: трикотаж тюрлю та кулір-стрейч. Перший варіант виготовляється з волокон віскози та додаванням невеликої кількості еластану. Матеріал легкий та делікатний при контакті зі шкірою. Має гладку фактуру, тому вишиті візерунки на поверхні виробу виглядають максимально привабливо. Трикотаж тюрлю добре пропускає повітря та поглинає вологу. Кулір-стрейч – це бавовняна трикотажна тканина, що має у складі 10% еластану. Полотно має безліч переваг, серед яких: легкість, щільність та зносостійкість. Тканина добре тримає форму та підходить для драпірування;
- Батист. Легка тканина, що ідеально підійде для створення блузки в українському стилі. В асортименті велика кількість кольорів та відтінків, кожен покупець може вибрати свій ідеальний варіант. Напівпрозора тканина добре пропускає повітря, створює відчуття комфорту та прохолоди, що особливо важливо у спекотні дні. Підходить для пошиття блузок різних фасонів, що дозволить створити традиційне вбрання, навіть у сучасному стилі;
- Штапель. Для пошиття сукні або блузки, безсумнівно, можна вибрати штапель. Тканина має щільну структуру, завдяки чому зносостійка та несхильна до деформації. Доволі приємна на дотик, добре поглинає вологу та пропускає повітря. В асортименті інтернет-магазину можна вибрати бажаний колір для втілення свого текстильного проекту.
Доволі символічно виглядають і предмети домашнього побуту в національному стилі. Пропонуємо звернути увагу на скатертну тканину з комбінованим складом: поліестер 60%, бавовна 30% та акрил 10%. Класичний матеріал з яскравими традиційними орнаментами підійде для виготовлення столової білизни, наприклад, скатертини, рушників, серветок для рук і тд. За рахунок поліестеру, матеріал доволі щільний, міцний, зносостійкий та простий у догляді. Стане ідеальним рішенням як для домашнього використання, так і створення родинної атмосфери в закладах харчування (кафе, ресторани, колиби).
Насамкінець хотілося б зазначити, що українська вишиванка – це не тільки символ національної ідентичності, а й шлях до відтворення традицій та культурних цінностей. Вона стала популярною у всьому світі, завдяки своїй красі та унікальності, а також символізує багату історію та культуру українського народу. Носити українську вишиванку – це не просто модний тренд, а й прояв поваги до своїх коренів.