Як не заплутатись в позначках по догляду за тканиною?

Щоб улюблені речі надовго зберігали цілісність, привабливість та насиченість кольору, дуже важливо правильно доглядати за ними та використовувати лише ті методики чистки, що є безпечними для тканини. Кожна тканина, в залежності від вмісту волокон, потребує різного прання, сушіння та зберігання. І щоб ваші улюблені предмети гардеробу надовго залишалися частиною образу, ми рекомендуємо розібратися, які бувають позначки на речах та що вони означають.

Де розташовані підказки/позначки щодо безпечного догляду?

Найчастіше позначки щодо безпечного догляду за речами надруковані на спеціальних етикетках всередині виробу (на зворотному боці брюк, спідниці, футболки тощо). Проте іноді бувають виробники, що наносять позначки прямо на тканину зі зворотного боку виробу, поруч з вказаним розміром виробу. Неважливо де, важливо що саме на цих ярликах вказано. Ці етикетки заповнені символами, які повідомляють, як правильно доглядати за тканинами. Ігнорування цих інструкцій може призвести до пошкодження, зсідання, вицвітання кольору та скорочення терміну служби вашого одягу.

Групування символів: п’ять основних типів

Символи на етикетках догляду за тканинами можна розділити на п’ять основних категорій. Кожен символ представляє певний тип догляду:

  • Таз з водою - інструкція з прання;
  • Квадрат - інструкції щодо сушіння;
  • Праска - рекомендації щодо прасування;
  • Коло – рекомендація використання хімчистки;
  • Трикутник - правила щодо відбілювання.

Кожен символ може відображатися окремо або з додатковими індикаторами, такими як точки, цифри або лінії, щоб надати додаткові відомості про процес догляду. Давайте детально дослідимо кожну категорію.

yak-ne-zaplutatis-v-poznachkah-po-doglyadu-za-tkaninoyu-3.jpeg (111 KB)

Правила щодо прання: як розібратися?

Символ «тазик» вказує на інструкції з прання, відображаючи користувачу інформацію, чи можна прати одяг і, якщо так, то яку температуру варто виставляти. Цифра всередині тазу вказує на максимальну температуру прання. Наприклад, цифра «30» означає, що тканину можна прати при 30°C, 50°C – означає прання до 50 градусів, 60°C – до 60 градусів. Однак, якщо цифри не використовуються, точки можуть позначати температуру прання:

  1. Одна точка - прати при температурі максимум 30°C.
  2. Дві точки - Прати при температурі максимум 40°C.
  3. Три точки - Прати при температурі максимум 60°C.

Також під тазиком можуть міститися лінії, що означають:

  • Позначка з однією лінією під символом тазика вказує на те, що річ слід прати на короткому циклі, наприклад, програмі для синтетики, з коротким віджимом або віджимом на низьких обертах;
  • Якщо під тазиком дві лінії, це означає, що ваш одяг потребує особливо делікатного прання. Речі слід прати тільки на делікатних програмах, таких як прання вовни, і з використанням спеціальних засобів для цього. Віджим краще не використовувати, якщо це можливо;
  • Символ тазика з однією або кількома лініями та визначеною температурою свідчить, що річ можна прати на делікатному режимі при вказаній температурі. По можливості уникайте віджиму.

Також позначки щодо прання, можуть містити лише зображення закресленого тазу. Відповідно цей знак свідчить про те, що прати речі самостійно руками або у пральній машині заборонено. Такі речі варто чистити у професійних хімчистках або використовувати інші методи догляду.

Позначка «тазик з рукою» говорить про те, що речі можна прати виключно руками і у жодному разі не використовувати пральну машину. Цікавим знаком, на який варто звернути увагу, є закреслене скручене волокно. Цей ярлик свідчить про те, що речі після прання не варто викручувати для того, щоб позбутися зайвої вологи. Краще використати делікатний метод – розстелити м'який рушник, розкласти на нього предмет одягу та дати час рушнику поглинути воду.

yak-ne-zaplutatis-v-poznachkah-po-doglyadu-za-tkaninoyu-8.jpeg (117 KB)

Як зрозуміти методи сушіння? Головні показники

Після прання, важливим фактором догляду за речами та збереження їх цілісності є сушіння. Головний символ сушіння – це квадрат, що має деякі особливості в залежності від вимог тканини. Серед них:

  1. Квадрат з колом всередині. Така вказівка на ярлику дозволяє сушити речі у барабані, що дуже спрощує догляд за улюбленими предметами одягу/речами зі сфери домашнього текстилю. Проте звертайте увагу на коло всередині барабану, так як там можуть міститися додаткові позначки – точки. Знак сушіння з однією точкою всередині кола означає, що речі слід сушити при низькій температурі, не вище 60°C. Дві точки всередині кола вказують, що дозволяється сушіння при температурі до 80°C. Якщо ж у колі три  точки, це означає, що одяг можна сушити при найвищій температурі.
  2. Квадрат з вигнутою дугою. Така позначка на ярлику свідчить, що речі не варто сушити у барабані, а краще вибирати природній метод. Розвішування на мотузці, приміром, на балконі або на сушарці є оптимальними варіантами. Цей спосіб запобігає термічному пошкодженню та особливо підходить для делікатних тканин.
  3. Перекреслений квадрат. Відповідно знак перекресленого квадрату означає, що сушіння в барабані заборонено через чутливість тканини до тепла, яке може спричинити зсідання або інші пошкодження виробу.

yak-ne-zaplutatis-v-poznachkah-po-doglyadu-za-tkaninoyu-7.jpeg (133 KB)

Розбираємося з трикутником: про що свідчить цей знак?

Символ трикутника вказує на те, чи можна використовувати відбілювач при пранні речей. Зазвичай відбілювання проводиться для відновлення білосніжного кольору тканини або видалення плям, наприклад, для сорочок, футболок, комплектів постільної білизни тощо. Проте далеко не всі тканини можна відбілювати, адже такі миючі засоби мають компоненти з агресивною дією, що можуть стати причиною руйнування волокон тканини. Для прийняття рішення використовувати відбілювач чи ні, варто звернути увагу на такі позначки:

  1. Простий трикутник. Якщо всередині трикутника не міститься жодних точок, ліній тощо, - це означає, що річ можна і прати і відбілюватиТрикутник з двома діагональними лініями. Дві діагональні лінії всередині трикутника свідчать про те, що речі можна відбілювати, проте варто уникати засобів, що містять у складі хлор. Відбілювач без хлору дбайливо впливає на тканини та кольори, яскравим представником є оптичні відбілювачі.
  2. Трикутник з літерами «CL». Літери CL у трикутнику на ярлику одягу вказують на можливість використання хлору. Це означає, що ваш одяг можна відбілювати хлорним засобом.
  3. Закреслений трикутник. Така позначка свідчить про те, що речі виготовлені з делікатних тканин, які не варто відбілювати адже це зашкодить структурі волокон, призведе до сильного знебарвлення та пошкодження матеріалу.

yak-ne-zaplutatis-v-poznachkah-po-doglyadu-za-tkaninoyu-5.jpeg (90 KB)

Ну і як же без прасування? Орієнтація у позначках

Кожна тканина відрізняється використанням певного температурного режиму і прасування це також стосується. Якщо одні речі можна прасувати з сильним нагріванням праски, то інші дозволяється прасувати лише з-за мінімальної температури. Серед основних позначень, які варто знати:

  • Праска. Символ праски вказує на те як ви можете прасувати тканину, включаючи параметри температури, які безпечні для використання;
  • Праска з однією точкою. Прасування передбачає низьку температуру (110°C), яка підходить для делікатних тканин;
  • Праска з двома точками. При прасуванні можна виставляти температуру не вище 150°C;
  • Праска з трьома точечками. Можна прасувати речі за температури 200°C;
  • Праска з закресленою пропарювальною частиною праски. Якщо перекреслено лише символ пари на прасці, це означає, що прасування дозволено, але без застосування парової функції;
  • Закреслена праска. Якщо символ праски перекреслений, це свідчить про те, що прасування може серйозно пошкодити тканину і не рекомендується взагалі. У таких випадках доцільно скористатися відпарювачем, якщо необхідно розправити зморшки, складки тощо.

yak-ne-zaplutatis-v-poznachkah-po-doglyadu-za-tkaninoyu-1.jpeg (113 KB)

Додаткові символи: як визначити, що речі варто здавати у хімчистку?

Основним вказівником, що речі варто очищати методом хімчистки є коло. Різні конфігурації кола можуть свідчити про особливості, серед яких:

  1. Пусте коло. Просте коло означає, що хімчистка безпечна для одягу.
  2. Коло з літерою «A». Літера "A" в колі вказує на те, що для сухого чищення можна використовувати будь-які розчинники.
  3. Коло з літерою «P». Символ з літерою "P" в колі означає, що для чистки можна використовувати PCE або нафтові розчинники.
  4. Коло з літерою «F». Наявність літери говорить про те, що одяг можна чистити виключно нафтовими розчинниками.
  5. Коло з літерою «W». Позначка передбачає про те, що можна використовувати лише вологу чистку. Також зустрічається ця літера у комбінації з лініями, що свідчить про необхідність дотримання делікатності.
  6. Закреслене коло з будь-якою літерою. Якщо будь-який метод очищення позначений перекресленим колом, його застосування заборонено.
  7. Закреслене пусте коло. Безперечно такий знак говорить про те, що використання послуг професійної хімчистки заборонене. Варто використовувати домашні методи: прання руками або у пральній машині.

Чому важливо дотримуватися правил безпечного догляду та слідувати за рекомендаціями на етикетці?

Недотримання вказівок щодо догляду, представлених цими символами, може негативно вплинути на термін служби вашого одягу. Наприклад, прання речей з делікатних тканин, що потребують ручного прання або використання послуг хімчистки, може спричинити зсідання, тьмяніння кольору або навіть призвести до розривів. Використання високої температури під час сушіння або прасування може стати причиною обгорання та розплавлення тканини, тоді як неправильне відбілювання точно завдасть непоправної шкоди волокнам тканини та кольору. Тому обов'язково звертайте увагу на всі позначки, що залишає виробник на етикетці та слідуйте ним, щоб зберегти красу, яскравість та цілісність ваших речей.