Серед наших воїнів на фронті багато бізнесменів та підприємців. Але вони точно не за таке воюють.

"Серед наших воїнів на фронті багато бізнесменів та підприємців. Але вони точно не за таке воюють. Швидше за все, що знову в тилу воюють із нами. Подивіться на табличку. Це ще не все помістилося. І як «не пересувай ліжка і не міняй дівчаток», це не злітає, це не ефективно і схема не робоча." - зазначив на своїй сторінці у фейсбук засновник групи компаній Текстиль-Контакт Олександр Соколовський. 

image.jpg (214 KB)

image (1).jpg (12 KB)

Події у світі останніх років дають Україні унікальний шанс інвестицій супутнього їм та прискореного економічного розвитку. Незважаючи на війну! Адже США та багато європейців взяли курс на залежність від голки китайського виробника. Ця тенденція почалася з ковідною епопеєю і зміцнилася через політичні розбіжності Китаю та США, що загрожують військовим конфліктом. Безоплатна допомога Україні не буде вічною. І просити потім треба не кредити, а інвестиції!

У світі величезна кількість вільних грошей і, незважаючи на конкуренцію, на ринку капіталу багато хто з цікавістю дивиться на Україну. І бачать ось це…

І чують різні історії. Спочатку багато хто сподівався, що з початку війни все зміниться. І справді, минулий рік силовики поводилися по відношенню до реального сектору економіки спокійно (як і в 2014-2015 рр., коли вони реально злякалися). Але цього року як зірвалися. І помчало.

Усі пам'ятають історію з лютневими "масками-шоу"в IT-компанії MacPaw Олександра Косована. Після якої був такий галас, що я вже подумав, що в когось вистачить мізків та інстинкту самозбереження притихнути хоча б на час війни.

Але немає. У квітні все дружно ох ..., сорі - були в шоці від ще однієї гучної історії від Дмитра Олійника https://www.facebook.com/sokolovsky.inform/posts/6254864627910505 

Коли у момент суперечки двох суб'єктів господарювання при якому справа розглядається в суді, раптом одна зі сторін 5.04.23 пише заяву до органів про шахрайство. І, диво, моментально порушується кримінальне провадження. Нікого не хвилює, що суперечки тривають і жодних рішень судами ще не прийнято. І вже 12.04 ДСУ Нацполу сформувало групу слідчих у складі 23 осіб! Через 2 (!!!) дні офіс Генпрокуратури призначає 8 (!!!) прокурорів для участі у цій кримінальній (вже) справі! І ось уже 25.04 по шести (!) локаціях (включно з квартирою 76-річної мами Ігоря Мазепи, одного з інвесторів) проходять обшуки в яких задіяно близько 100 (!!!) озброєних осіб! При цьому перед обшуками вся інформація слідчим надавалася та повістки на допити не ігнорувалися. Але ж, треба показати силу і залякати... Що ж ви не були такими сміливими, коли ворог стояв під Києвом чи в Херсоні? Так нам ще звільняти і звільняти свою землю, давайте ваші маски-шоу туди перемістимо…

Ще нещодавно писав про дивну історію наїзду БЕБ на мережу кінотеатрів Мультиплекс, про яку мені розповів її власник Роман Романчук. Вони і так постраждали від бомбардувань і втратили багато кінотеатрів у зоні окупації, але БЕБ вирішив їх добити- https://www.facebook.com/sokolovsky.inform/posts/6284238728306428

image (2).jpg (57 KB)

image (3).jpg (71 KB)

Або нагадаю, як багатьох обурив вирок у 6 років позбавлення волі волонтеру Олександру Дорогану, який возив та ремонтував автомобілі нашим військовим, але порушив формальні процедури їхньої розмитнення. Що за рік війни було скрізь, але тепер багато хто допомагав фронту зрозуміли, що «на гачку» -  https://www.facebook.com/sokolovsky.inform/posts/6323426061054361 

При цьому у разі реальних рейдерських атак на бізнес допомоги правоохоронців часто не дочекаєшся. Про це добре та з прикладами наїзду на своє підприємство розповів Roman Yemets: https://www.facebook.com/roman.yemets/posts/6479447308786265 

Додам до всього цього неймовірну історію від Ігоря Тинного, він зараз позивається до 19 (!!!) держкомпаній, які не хочуть нічого робити і виконувати свої прямі обов'язки тому, що бояться відповідальності приймати рішення і мають «залізну відмазку» — я це не робитиму тому, що мене перевірить і засмажить прокурор, нацпол, СБУ і далі за списком з таблиці. І самі просять подати на них до суду, бо тільки рішення суду їх захистить формально від силовиків. Є, звичайно, й інший варіант — рубати собі спокійно бабло на посаді, а потім від хлопців у погонах відкуплятися. Тільки як із такою обмеженою кількістю опцій знаходити професійних, ефективних та порядних патріотів на держслужбу? https://www.facebook.com/igor.tynnyi/posts/6608135209198626 

Проте остання історія за своєю новизною та абсурдом схоже затьмарить усі попередні. Все бачив. Але такого... І торкнеться вона ВСІХ українських виробників екіпірування, взуття та спорядження для ЗСУ.

Всі ми вже знаємо, що минулого року через військові дії, окупацію, втрату частини підприємств, міграцію співробітниць-швачок до Європи, а також через ускладнення логістичних сировинних ланцюгів були величезні проблеми як одягнути і взути наших воїнів. При цьому багато фабрик роботу не припиняли навіть коли поряд відбувалися бої. Так важливо було вчасно поставити форму, якої не вистачало. І на осінній зустрічі з міністром оборони виробники почули від Олексія Рєзнікова багато добрих слів. І дізналися, що за всіх величезних потреб МОУ у 2022 р. українські виробники змогли їх закрити на 2/3! Третину, що залишилася, МО закупили у імпортерів, яким пішла більша частина фінансування, так що турки та інші на нашій війні непогано заробили, адже ціни у них приблизно вдвічі вищі (при цьому жодних податків до бюджету України). І які питання до них у силовиків? Контракт виконано? До побачення!

Тільки тепер ДАСУ провела перевірку контрактів МОУ та виявила порушень на 2,5 мільярди гривень «завданих державі збитків», оскільки виявилося, що українські компанії не мали у своїх калькуляціях (а це невід'ємна частина контрактів) закладати прибуток! Причому прибуток нерезидентів, які постачали набагато дорожче, жодних калькуляцій не надавали та цінові пропозиції давали без них, збитків держбюджету на думку ДАСУ не завдає!

image (4).jpg (35 KB)

Ця ситуація трапилася через те, що для спрощення процедур в умовах воєнного стану КМУ 20.03.22 ухвалив відповідну постанову №335. Але ДАСУ вважає, що згідно з його положеннями українські підприємства прибутку закладати у калькуляцію не могли. І це з'ясувалося лише зараз. Хоча ніякій логіці та здоровому глузду це не піддається. Адже сенс будь-якої господарської діяльності підприємств є отримання прибутку. З якого потім сплачуються податки. Але виявляється, заклавши прибуток у затвердженій договором калькуляції, постачальники МО завдали (і продовжують завдавати!) збитків державі. І зараз МО, навіть написавши зперечення на рішення ДАСУ, почне виставляти претензії всім своїм постачальникам.

Зрозуміло, що хтось у результаті розорятиметься (адже минулого року багато хто і так потрапив через стрибок курсу, зростання цін на сировину, через відключення електроенергії та купівлю генераторів, щоб все-таки виконати замовлення), хтось не здасться і буде у відповідь позиватися і намагатися щось доводити. Але кому це зрештою вигідно?
1. Іноземним постачальникам
2. Всім перерахованим в цій таблиці силовим структурам, які, маючи підтверджений формальний привід, з усіх боків та з мисливським азартом накинуться на 250 підприємств, які наважилися у найважчий 2022 рік переорієнтувати свої виробництва на пошиття військової форми та спорядження.

Є відома скульптура в Данії, де на плечах худого чувака сидить величезний чел із терезами Феміди. І напис поруч із нею: «Я сиджу в нього на спині, він падає під вагою, я зроблю все, щоб допомогти йому. Все, окрім відходу зі спини…».

image (5).jpg (43 KB)

Що в цій ситуації робити - питання риторичне. Можна скільки завгодно боротися з наслідками замість причини та намагатися карати особливо нахабних, але 80 регуляторів ринку це до чорту. Та ще й додалося за останні роки, як ми бачимо, адже у 2014 р. їх було 72. Якщо ми хочемо не програти країну після перемоги, треба як мінімум половину контролюючих структур або скорочувати чи об'єднувати. Те ж ДАСУ по функціоналу цілком можна було б об'єднати з Рахунковою Палатою і країна лише виграла б!

У силових структурах багато нормальних кваліфікованих фахівців і розумних, грамотних, по-справжньому патріотичних хлопців. Багато хто з яких зараз воює і нас усіх захищає. Але після війни має розпочатися нова війна. Інакше ця Система виявиться злоякісною пухлиною та зжере нас та економіку як ракова пухлина. А без вільної економіки не буде вільної та багатої України.

Висловлю спільне прохання до всіх гілок влади, до президента, до парламенту — заберіть таку надмірну кількість силовиків і контролерів від економіки! Платники податків не просто не прогодують їх у такій кількості, а головна проблема в тому, що система ефективна та життєздатна лише коли функції не перетинаються. На жаль у підприємців зараз мало інструментів, щоб донести владі свої біди та проблеми. Кожен намагається щось вирішити наодинці. Але схоже настав час об'єднувати зусилля. І у разі необґрунтованих наїздів та рейдерських атак не лише тихо та самостійно захищатися юристами у судах, а й допомагати один одному висвітлювати зло та не мовчати! Про приклад такого об'єднання сподіваюся скоро розповісти. Інакше переб'ють поодинці.