Льон чи віскоза: яку тканину вибрати на літо?
Ми живемо у чудовий час, коли розмаїття тканин в сучасних магазинах просто вражає. Можна годинами блукати між полиць з рулонами текстилю, милуватися зовнішнім виглядом полотен, торкатися до них, оцінюючи комфорт та тактильну приязнь. А що вже казати про кольори. Багата палітра відтінків: традиційні, основні кольори перегукуються з нетривіальними та особливо рідкісними. Такий величезний асортимент тканин, що дарує несамовитий спектр емоцій, можна віднайти в інтернет-магазині або офлайн точці продажу від компанії Текстиль-Контакт. Але як в такому асортименті не загубитися та обрати саме те, що потрібно для реалізації власного текстильного проекту? Як з величезної кількості якісних матеріалів вибрати підходящий до того чи іншого виробу? Сьогодні спеціалісти з Текстиль-Контакт допоможуть розібратися у головних перевагах, властивостях та відмінностях деяких видів тканин і, насамперед, детально поговоримо про льон та віскозу.
Льон чи віскоза: якій тканині надати перевагу?
На нашу думку, розмову про переваги тієї чи іншої тканини варто розпочати з виокремлення головних переваг та особливостей обох матеріалів. Наприклад, важливим фактором для багатьох покупців є те, що льон - це рослина, а значить тканина має натуральний склад і особливо комфортна при контакті з делікатними ділянками тіла. Але це не свідчить про те, що віскоза зовсім не має переваг та позитивних властивостей! Насправді тканина, що виготовлена з волокон на основі деревної целюлози, теж варта уваги. Тому пропонуємо Вам глибше зануритися у вирій текстильної промисловості, оглянути обидва типи тканин та, в результаті, вибрати ідеальну для себе.
Льон: історія походження, етапи та процес виготовлення, переваги та властивості
Льон - це один з найдавніших матеріалів, що використовувався людством для виготовлення тканин. Він має багату історію, яка починається ще з часів стародавнього Єгипту. Перші згадки про вирощування льону датуються близько 10 000 років тому, коли люди почали займатися землеробством. Найбільш розвиненими у вирощуванні льону були стародавні єгиптяни, які використовували його для виготовлення білизни та одягу. У середньовіччі льон став популярним у країнах Європи та Азії. Він був дуже цінним матеріалом, оскільки виготовлення тканини з льону вимагало великої кількості ручної праці. Тому лляна тканина була доступна тільки заможним особам. З часом процес вирощування та виготовлення лляної тканини став більш автоматизованим, що зробило її доступною для широкого кола людей.
Виготовлення лляної тканини складається з кількох етапів:
- Вирощування. Льон вирощують на спеціальних полях, які після збору необхідно обробити.
- Очищення. Після збору сировина потребує очищення від насіння та інших домішок.
- Прядіння. Волокна льону прядуть на спеціальному верстаті, де вони згруповуються в нитки.
- Ткацтво. Вже готові нитки переплітаються на ткацькому верстаті, що в результаті утворює тканину, якщо мова йде про полотно зі складом льон 100%. Бо інакше саме на цьому етапі працівники комбінатів можуть додавати у склад волокна бавовни, поліестеру, еластану тощо.
- Обробка. Готову тканину обов’язково обробляють, щоб вона стала м'якшою та приємною на дотик.
Переваги та властивості лляного полотна
- Повітропроникність. Льон є природним волокном, виготовленим з однойменної рослини. Він має відмінні дихаючі властивості, що дозволяють повітрю проникати через тканину, забезпечуючи вентиляцію і охолодження тіла;
- Гігроскопічність. Льон має водовідштовхувальні властивості, тому одяг з матеріалу доволі швидко сохне, навіть у випадку, коли людина сильно пітніє;
- Естетичність. Матеріал може мати природний, органічний вигляд, що підходить для пошиття сукні «більш розслабленого» фасону або в стилі бохо;
- Міцність. Лляна тканина дуже міцна та довговічна, що робить її ідеальною для виготовлення одягу та предметів зі сфери домашнього текстилю. Варто зазначити, що при намоканні тканина стає ще міцнішою, саме тому раніше її використовували при виготовленні вітрил;
- Антибактеріальні властивості. Полотно має антибактеріальні властивості, тому воно ідеально підходить для виготовлення спідньої та постільної білизни.
Серед розмаїття переваг та особливих властивостей, на жаль, льон має схильність м’ятися під час носіння, що потребує регулярного прасування або використання відпарювача. Це не є великою проблемою, просто доведеться слідкувати за станом речей, щоб не зіпсувати свій зовнішній вигляд.
Через що обирають віскозу? Виробництво, переваги та властивості
Віскоза - це один з найпопулярніших матеріалів, який використовується для виготовлення тканин. Віскоза була винайдена у 19 столітті французьким вченим Олександром Парре. Він зрозумів, що можна отримати штучний шовк, використовуючи целюлозу. Целюлоза - це рослинна речовина, яка міститься у деревині та інших рослинах.
Першим етапом виготовлення віскози є отримання целюлози з деревини. Цей процес називається сульфатним способом. Для цього деревину піддають хімічній обробці, щоб видалити зайві речовини та отримати чисту целюлозу. Далі целюлозу обробляють лугом, щоб отримати віскозний розчин. Далі отриманий розчин пропускають через спеціальну головку, де він зустрічається з киснем, що призводить до відновлення целюлози. Пропускаючи готовий розчин через пластину з отворами з різною формою (фільєри), отримують різноманітні нитки: круглі, більш пласкі, з перетином у формі зірочки і т.і. Саме форма нитки надає кінцевому продукту атласний блиск натурального шовку або бавовняну затишну м'якість, або навіть подібність до волокон натуральної вовни.
Переваги, властивості та характеристики тканин на основі віскози:
- М'якість. Тканини на основі віскози мають дуже приємну на дотик текстуру. Вони м'які та гладкі, що робить їх ідеальними для виготовлення одягу та постільної білизни.
- Повітропроникність. Полотна з віскозою добре пропускають повітря та дозволяють шкірі дихати, тому вони ідеально підходять для літнього одягу.
- Колір. Тканини на основі волокон віскози добре тримають колір, що робить їх ідеальними для друку та фарбування.
- Легкість. Матеріали, що містять у складі нитки віскози, дуже легкі та приємні на дотик. Але варто зазначити, що при намоканні віскозні тканини дещо втрачають у міцності, тому прати їх рекомендовано у делікатному режимі та викручувати з обережністю.
Види тканин на основі віскози
Віскоза є штучним волокном, яке виготовляють з природної целюлози. Зовнішній вигляд тканини залежить від профілю перетину волокна з якого вона виготовлена, а тому може мати гладку текстуру і шовковистий вигляд, нагадуючи натуральний шовк або м'який та пластичний штапель. Деякі види можуть імітувати льон та навіть вовну. Серед найбільш популярних розрізняють:
- Шовкоподібна віскоза. Ця тканина за текстурою дійсно нагадує шовк, а також м'яка на дотик.
- Креп-віскоза. Цей варіант відрізняється більш грубою фактурою та має доволі високий рівень міцності.
- Віскозний шифон. Легка за текстурою тканина неймовірно приємна на дотик.
І все ж таки що обрати: натуральний льон чи штучну віскозу?
Льон та віскоза - дві популярні тканини, які часто використовуються для пошиття одягу. Обидві тканини мають свої переваги та недоліки, тому вибір залежить від особистих уподобань та потреб.
Одна з головних переваг льону - його міцність та довговічність. Тканина з льону може витримувати багаторазові прання та не втрачати своєї форми. Крім того, льон має високий рівень повітропроникності, що робить його ідеальним для літнього одягу. Віскоза ж має більш м'яку текстуру та особливо приємна на дотик. Вона також добре пропускає повітря, але не така міцна, як льон. Тому тканини саме на основі віскози краще підходять для виготовлення легкого та повсякденного одягу.
Що стосується догляду, то віскоза, зазвичай, вимагає більш дбайливого відношення.. Тканину можна прати в пральній машині на делікатному режимі при температурі 30 – 40 градусів або вручну з рідким засобом для тендітних полотен. Віскозу не можна терти, викручувати і, тим більше, віджимати в пральній машині. Що стосується льону, то його можна прати при температурі 40 градусів, а також краще використовувати засоби, що не мають хлору та відбілювачів у складі. Обидві тканини мають схильність до зминання, але в цілому льон менш проблематичний у догляді, оскільки він може мати природний "заморський" вигляд.
Віскоза має блискучу поверхню і шовковистий вигляд, що може створювати більш елегантний і жіночний образ. Льон, переважно, виглядає більш органічним, що надає універсальності у використанні.
Які тканини можна купити в інтернет-магазині Текстиль-Контакт?
В нашому каталозі величезний асортимент тканин серед яких можна обрати за смаком якнайкращі полотна льону та віскози. Наприклад, пропонуємо оглянути:
- Льон 100%. Натуральна тканина, шо особливо цінується покупцями. Матеріал чудово пропускає повітря та дозволяє шкірі дихати, має привабливий вигляд і достатній рівень міцності та зносостійкості. Полотно може бути відбіленим, або фарбованим у яскраві кольори. Найчастіше саме тканини з 100% вмістом льону обираються для пошиття традиційних українських сорочок-вишиванок або стилізованих суконь, що зараз знаходяться на піку популярності;
- Льон для пошиття сукні. Приваблива тканина з комбінованим складом (85% льону та 15% поліакрилу). Полотно доволі міцне та зносостійке, має витончений вигляд та представлене у широкій палітрі відтінків, можна з легкістю обрати найкращий варіант за смаком. Підходить для пошиття суконь багатьох фасонів, жіночих блузок та спідниць;
- Льон для пошиття костюмів. Натуральна лляна тканина з середнім рівнем міцності. Добре пропускає повітря та має здатність відводити вологу. Тканина ідеальна для пошиття костюмів та жакетів, суконь та спідниць. Полотно не схильне електризуватися, тому приємне у використанні. Лляну тканину можна купити в інтернет-магазині Текстиль-Контакт, обираючи з великої кількості відтінків, серед яких: рожевий, сірий, темно-оливковий, блакитний та навіть охра;
- Віскозний трикотаж. Трикотаж на основі віскози доволі різноманітний, відрізняється як за складом та пропорціями, так і за зовнішнім виглядом та методом використання. В нашому каталозі можна віднайти як особливо тонкий, так і з різноманітним складом. Найбільш популярним серед покупців є трикотаж тюрлю, що складається з 90-95% віскози та 5-10% еластану. Полотно приємне на дотик та не вимагає особливо складного догляду. Добре драпірується, струмениться і підкреслює силует, тому часто обирається для пошиття костюмів різноманітних фасонів, а також жакетів та спідниць. Трикотаж тюрлю чудово поглинає вологу, здатен навіть у найспекотніше літо забезпечити приємну прохолоду.
Також в асортименті інтернет-магазину Текстиль-Контакт можна купити трикотаж, у складі якого 45% віскози, поліестеру 25% та металізованого волокна 30%. Цей варіант полотна не традиційний, але також часто обирається саме через такі властивості як: міцність, щільність та знижена схильність до зминання. Речі з такого трикотажу добре сідають на будь-яку фігуру, зручні у використанні та, завдяки металізованим ниткам, гарно виблискують і підкреслюють стиль
Особливо тонкий вид трикотажу (у складі якого виключно віскоза та незначна кількість еластану) широко популярний для пошиття спортивних костюмів, топів для тренувань або предметів спідньої білизни;
- Віскоза для пошиття пальто. Такий вид полотна має доволі високий рівень щільності (400-500 мг/м.кв.) за рахунок чого часто обирається для пошиття пальто та інших предметів верхнього одягу. Тканина представлена у палітрі стриманих відтінків, серед яких особливо зачаровують глибокий електрик та нейтральний кемел.
- Віскоза для суконь та костюмів. У цьому розділі також великий асортимент тканин, лідером серед них є штапель фалма. Полотно має у складі 100% віскози, дуже приємне на дотик, добре вбирає і випаровує вологу, а також пропускає повітря. Штапель фалма несхильний вицвітати та втрачати насиченість кольору, добре драпірується і дарує відчуття прохолоди у спеку. В асортименті велика кількість кольорів, можна вибрати як однотонну тканину, так і з привабливим принтом.
Цікавим варіантом для виготовлення предметів літнього гардеробу є платтяний креп на основі віскози. Характерною рисою тканини є фактурна зерниста поверхня. Креп відрізняється легким блиском на поверхні, що особливо притягує увагу оточуючих. Серед основних переваг: гігроскопічність, повітропроникність та комфорт для шкіри у спеку. Одна з явних переваг цієї тканини те, що вона не електризується. Прекрасне та естетичне рішення для пошиття літніх суконь та інших предметів жіночого гардеробу.
Не менш популярним варіантом для пошиття сукні є тканини з різноманітним комбінованим складом. Наприклад, полотна з колекцій Панда, Еволюта або Холлі мають комбінований склад у якому поліестер, віскоза та еластан. Вони доволі міцні, зносостійкі та неймовірно практичні у використанні. Завдяки властивості драпірування, полівіскоза підходить для пошиття суконь з привабливими складками на спідниці. Також можна використати для виготовлення костюмів, брюк, жакетів та інших предметів гардеробу.
Отже, вибір між льоном та віскозою залежить від конкретних потреб. Якщо Вам потрібен міцний та довговічний одяг, то льон - найкращий вибір. У разі, якщо потребуєте легкого та приємного на дотик одягу, то віскоза в цьому плані буде кращою. У будь-якому випадку, ми рекомендуємо спробувати обидва матеріали, щоб визначитися з тим, який більше до вподоби залежно від Вашого особистого смаку та фасону сукні, що планується для пошиття.